VI Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

Tradycją Zespołu Szkół nr 8 w Tomaszowie Maz. i Dzielnicowego Ośrodka Kultury stało się organizowanie Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta. 9 listopada bieżącego roku odbyła się jego szósta edycja. Na scenie DOK-u współzawodniczyło ze sobą 34 wykonawców, którzy przedstawili utwory nawiązujące tematyką do okresu wyzwolenia 1918, 1945 jak również 1989 roku.

Uczestnicy uczcili w ten sposób 93 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pieśni i piosenki były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjalna, ponadgimnazjalna. Prezentowali swoje talenty soliści, nie zabrakło też występów grup wokalnych. Na widowni zasiedli oczekujący na swoją kolej uczestnicy konkursu, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście: Prezydent Miasta Rafał Zagozdon, Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Zieliński. W jury zasiedli: Katarzyna Małek – przewodnicząca komisji, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej, Wacława Bąk – przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji, Krystyna Koselak – była radna, Tadeusz Lubicki – główny instruktor Dzielnicowego Ośrodka Kultury. Dyrektor ZS nr 8 Lena Słowikowska i Anna Zwardoń, dyrektor DOK- u w swoich przemowach unaoczniły cele powyższego konkursu: ocalenie od zapomnienia pieśni i piosenek patriotycznych, popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży patriotycznego repertuaru, jak również możliwość wymiany pomysłów i doświadczeń wśród nauczycieli i instruktorów muzyki z powiatu tomaszowskiego.

W pierwszej kategorii wiekowej komisja uhonorowała nagrodami i wyróżnieniami następujących wykonawców:

I miejsce Dominika Warsicka – ZSP w Lubochni, opiekun Sylwia Półtorak
II miejsce Zespół Wokalny – SP nr 6, opiekun Marcin Saktura
III miejsce Zuzanna Borowska – SP nr 10, opiekun Blandyna Kaczmarek
III miejsce Anna Pękala – SP nr 12, opiekun Wojciech Milczarek
Wyróżnienie Zespół „Sześciolatki z dwunastki” – SP nr 12, opiekun Ewa Goździk-Szczepańska
Wyróżnienie Kamila Kamocka – SP nr 14, opiekun Beata ¦liwińska
Wyróżnienie Zespół Wokalny – Pierwsza Chrześcijańska Szkoła Podstawowa „Tomek” w Tomaszowie Maz., opiekun Barbara Chmielnicka
Wyróżnienie Maja Kijewska – SP nr 12, opiekun Wojciech Milczarek

Wśród młodzieży laureatami zostali:

I miejsce Jagoda Jasnowska – Klub Garnizonowy w Nowym Glinniku, opiekun Katarzyna Borowska
I miejsce Zespół Wokalny – Gimnazjum nr 8, opiekun Marcin Saktura
II miejsce Klaudia Koścista – ZS w Ujeździe, opiekun Elżbieta Skrobek
II miejsce Zespół Wokalny – Gimnazjum nr 4, opiekun Katarzyna Borowska
III miejsce Marcin Skorupski – ZS-G w Będkowie, opiekun Jacek Wochna
III miejsce Duet Agata Milczarek, Krzysztof Siewier – ZS w Niewiadowie, opiekun Agnieszka Iwanicka
Wyróżnienie Zespół „Kolorowe 3” – ZS w Zawadzie, opiekun Barbara Chmielnicka

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznano Nagrodę Specjalną Patrycji Adamskiej z Klubu Garnizonowego w Nowym Glinniku, opiekun Katarzyna Borowska.

Po części konkursowej na wszystkich czekała miła niespodzianka. Uczniowie klas piątych i szóstych z grupy teatralnej „Szery Mery” ze Szkoły Podstawowej nr 6 zaprezentowali przedstawienie pt. „Miłość, przyjaźń, rozmowy czy telewizor kolorowy?”, kształtujące umiejętność rozsądnego korzystania z mediów. Do występu zespół przygotowała Ewa Turlik – Kostanek. Po strawie duchowej przyszedł czas na słodki poczęstunek ufundowany przez niezawodną od kilku lat cukiernię Pana Mazurka oraz delikatesy Stawanna w dzielnicy Białobrzegi Pana Dawida Przybyłka. Dziękujemy!

A później już tylko oczekiwanie na werdykt jury…
Kulminacyjnym momentem konkursu było uroczyste ogłoszenie wyników. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta oraz Radę Rodziców Zespołu Szkół nr 8.
Jury jednogłośnie stwierdziło, że kryterium oceny oparte było na: doborze repertuaru, interpretacji i ogólnym wyrazie artystycznym, muzykalności i warunków głosowych wykonawców oraz innowacjach artystycznych. Oceniający pochwalili uczestników za udowodnienie, że dla młodego pokolenia słowa „Ojczyzna”, „Patriotyzm” to nie puste hasła.
Mamy nadzieję, że z każdym rokiem Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej będzie się cieszył równie dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, jakie od lat mogą obserwować jego organizatorzy.