„Tłusty czwartek na ludowo”

Powiększ obrazTłusty czwartek

„Tłusty czwartek na ludowo” organizowany w dzielnicy Białobrzegi to wydarzenie nawiązujące do ludowych obrzędów kończących okres karnawału. 20 lutego w Miejskim Centrum Kultury filii DOK świętowano zapusty w ludowym klimacie już po raz osiemnasty. Sala widowiskowa filii została zapełniona licznie zgromadzoną publicznością. Przybyli także zaproszeni goście w tym przedstawiciele Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego oraz Urzędu Gminy Tomaszów Mazowiecki a także organizacji pozarządowych i instytucji kultury. Nie zabrakło też tomaszowskich mediów.

W niepowtarzalny klimat folkloru i staropolskiej obyczajowości zabrał zebranych Zespół Pieśni i Tańca „Cebłowianie”. Program koncertu obejmował inscenizowane pieśni, przyśpiewki, tańce regionalne oraz kujawiaka z oberkiem. Serce publiczności zdobyły dzieci z zespołu „Ciebłowianie”. Najmłodsi zaprezentowali piosenkę „Wieź mnie kónisiu, wieź” oraz dwa tańce: „Owczarzyczek” i „Polka Ciebłoska”.
Kierownikiem zespołu, choreografem i instruktorem tańca jest Katarzyna Małek. Warto przypomnieć, że „Ciebłowianie” to 24 osobowa grupa pasjonatów śpiewu, tańca i muzyki ludowej. Reprezentują Gminę Tomaszów Mazowiecki, a pochodzą z Ciebłowic Dużych, gdzie spotykają się na próbach w swoim Domu Ludowym. ZPiT „Ciebłowianie” co roku występuje na scenach gminy, miasta, powiatu, województwa i różnych miejscach naszego kraju, zdobywając uznanie publiczności. Dwukrotnie wyjeżdżał na występy zagraniczne na Ukrainę i do Czech. Na festiwalach o zasięgu powiatowym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym zdobył wiele nagród począwszy od wyróżnień aż po Grand Prix. W 2018 roku otrzymał nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego za szczególne osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Zespół „Ciebłowianie” trzykrotnie prowadził Ceremoniał Dożynkowy Dożynek Spalskich, a następnie dwukrotnie Ceremoniał Dożynek Prezydenckich z udziałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. Gościł w Pałacu Prezydenckim, gdzie od Prezydenta otrzymał list gratulacyjny. Tłustoczwartkowy występ był dla zespołu powrotem do wspomnień, gdy w 2005 roku na scenie ówczesnego DOK-u miał swój debiut.

Organizatorzy na ręce opiekuna zespołu Katarzyny Małek złożyli kwiaty i słodkie upominki. Dla każdego z gości tłustoczwartkowy pączek ufundowali zgodnie z wieloletnią tradycją radni z dzielnicy Białobrzegi i Ludwików Krzysztof Kuchta, Michał Kucharski i Krzysztof Biskup. Pączki ofiarował także mistrz cukiernictwa Tomasz Mazurek, który osobiście dostarczył je na uroczystość. Michał Kucharski był także fundatorem upominku dla zespołu. Wszystkim fundatorom Miejskie Centrum Kultury składa serdeczne podziękowanie.