Uroczyste podsumowanie projektu „Tradycja.pl”

Powiększ obraz

30 listopada bieżącego roku w Dzielnicowym Ośrodku Kultury miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu „Tradycja.pl”, który został zrealizowany przy współpracy z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności w ramach Programu „DZIAŁAJ LOKALNIE” VII. Na Sali widowiskowej tego środowego wieczoru zebrała się licznie publiczność. Na widowni zasiadł także Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji UM w Tomaszowie Maz. – Leszek Dąbrowski.


Anna Zwardoń, dyrektor tejże placówki, powitała przemiłych gości i zapoznała wszystkich zebranych z informacjami dotyczącymi zagospodarowania funduszy pozyskanych na realizowanie projektu „Tradycja.pl”. To dzięki nim zakupiono deseniowe chustki na głowę, element oryginalnych strojów opoczyńskich, w których występują dzieci z folklorystycznego zespołu „Dokowianie”. Dofinansowanie projektu pokryło koszty oryginalnych aranżacji muzycznych, przy których tańczy ów zespół. Dotacja ta umożliwiła również zakup szerokiej gamy materiałów papierniczych wykorzystywanych przez najmłodszych podczas zajęć manualnych.
Konferansjerką zajęła się Anna Zieja, która zapoznała gości ze szczegółowym przebiegiem zrealizowanego w DOK-u projektu. Przypomniała, że działania te trwały od pierwszego września aż do trzydziestego listopada. Obejmowały warsztaty taneczne i wokalno – muzyczne prowadzone przez Monikę Sakturę, zajęcia Artystycznego „ABC”, na których to dzieci pod opieką Iwony Jabłońskiej zajmowały się plastyką zdobniczą. Zwieńczeniem projektowych poczynań była część literacka, za którą odpowiedzialna była Anna Zieja. Dowodem na to, że poznawanie przez dzieci kultury i historii regionu opoczyńskiego stanowiło fantastyczną przygodę i dobrą zabawę był występ zespołu folklorystycznego „Dokowianie”. Występujące dziewczęta w barwnych wełniakach wraz z tańczącym w tradycyjnym lejbiku i niebieskim kaszkiecie pięciolatkiem już samym swoim wyglądem cieszyły serca zebranych. A ich umiejętności wokalno – taneczne były prawdziwą ucztą duchową. Lokalny folklor i pejzaż polskiej wsi był także natchnieniem dla gimnazjalistek z Klubu Przyjaciół Literatury (Justyny Żadkowskiej, Patrycji Piechny i Justyny Stańczyk), które to zaprezentowały przybyłym napisane przez siebie wiersze. Nie zabrakło też wspomnień drogich seniorek. Pochodzące z Olszowca pod Sławnem panie (Maria ¦wiątek, Krystyna Karasińska, Joanna Pranica i Cecylia Dębowska) podzieliły się z najmłodszym pokoleniem bogactwem wiedzy o opoczyńskiej tradycji i obrzędowości. Wróżby andrzejkowe stanowiły ostatni punkt uroczystego podsumowania przeprowadzonego w DOK-u projektu. Dzieciom i dorosłym przepowiadały przyszłość urocze wróżki, uczennice szkoły ponadgimnazjalnej (Paulina Karwas i Joanna Stachecka) odbywające praktyki w tejże placówce kultury. W realizację projektu włączyły się zaprzyjaĽnione z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury osoby: Bożena Składowska wraz z córką Agnieszką przyozdobiła wykonany na zajęciach plastycznych gaik pięknymi, własnoręcznie zrobionymi kwiatami z krepiny. Magdalena Wojnowska podarowała artykuły papiernicze, które to zostały wykorzystane na Artystycznym „ABC”. Sabina Grałek uatrakcyjniła uroczystość, prezentując własne rękodzieła – bukiety z krepiny, hafty krzyżykowe i wykonane cacuszka na szydełku. Natomiast Daria Jańczyk przekonywała wszystkich do swojej pasji, jaką jest ludowa wycinanka.
Za użyczenie i przygotowanie sprzętu nagłaśniającego dziękujemy Tadeuszowi Lubickiemu, a za sprawowanie funkcji akustyka – Sylwestrowi Lublinowi.
Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek i wystawa plastyczno – fotograficzna, dokumentująca trzymiesięczną realizację projektu „Tradycja.pl”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *