Przystanek III – PĘTLA, KOCIOŁ ARTYSTYCZNY – projekt „przeWOZYkultury.pl”

25 października bieżącego roku w Dzielnicowym Ośrodku Kultury miał miejsce „Kocioł Artystyczny” uroczysty finał projektu „przeWOZYkultury.pl” realizowanego w ramach programu „Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014”. Organizatorzy to Łódzki Dom Kultury Instytucja Samorządu Województwa Łódzkiego i Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Maz. Zebranych przywitała Anna Zwardoń – dyrektor tomaszowskiej placówki, która wręczyła pamiątkowe podziękowania partnerom projektu. Prezentację multimedialną omawiającą realizowany projekt przedstawiła Magdalena Fajfer – koordynator projektu.

Na przybyłych czekało wiele atrakcji. Przed budynkiem DOK stał przystrojony wóz konny – symbol wędrującej kultury. Podczas III PRZYSTANKU KULTURY można było podziwiać efekt pracy uzdolnionych manualnie dzieci i twórczej młodzieży, oglądając wystawę po warsztatową oraz dokumentację fotograficzną poszczególnych wydarzeń. Goście uroczystego finału obejrzeli premierę animacji filmowej, która powstała pod czujnym okiem animatorek z Muzeum Animacji SE-MA-FOR z Łodzi w takcie działań interdyscyplinarnych Przystanek II – Plastyka. Jednak główną atrakcją sobotniego popołudnia był koncert alternatywnego folkowego zespołu „Dzikie Jabłka” w składzie: Małgorzata Ciesielska – Gułaj (śpiew, harmonia), Bartosz Gułaj (bębny, śpiew, flet, balafon), Maria Stępień (skrzypce, śpiew), Sylwia Walczak (bębny, perkusjonalia), Dawid Koniecki (bębny), Damian Siuta (gitara, bębny). Muzycy ci łączący polski folklor z afrykańskimi rytmami, wygrywanymi na instrumentach z Senegalu, Gwinei i Mali oczarowali tomaszowską publiczność. Zespół poprowadził również warsztaty muzyczne (gra na bębnach djembe z Zachodniej Afryki) i zabawy taneczne (siemieniec, krzyżak, chustka w kole, miotlarz). Nad całokształtem spotkania czuwali wszyscy pracownicy Dzielnicowego Ośrodka Kultury.

Przebieg III PRZYSTANKU KULTURY okiem kamery śledzili: Janusz Pająk z TV „aMazing” oraz Joanna Sztymelska pracownik Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Maz. Profesjonalny reportaż fotograficzny z uroczystego finału „Kocioł Artystyczny” projektu „przeWOZYkultury.pl” wykonała Małgorzata Justyna. Organizatorzy dziękują: zespołowi APTEKARZE za obsługę akustyczną, Grupie Medycznej OSP Białobrzegi za zapewnienie opieki przedmedycznej, tomaszowskim mediom, kapeli „Retro” i oczywiście wszystkim Partnerom projektu – Łódzki Dom Kultury, Kalejdoskop Kulturalny Reymont, Urz±d Gminy Tomaszów Mazowiecki, Urz±d Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, Radio „Fama”, Szkoła Podstawowa nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Mazowieckim, Zespół Szkół nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim, Przedszkole nr 10 i nr 9 w Tomaszowie Mazowieckim, Ochotnicza Straż Pożarna Tomaszów – Białobrzegi, ZHP Komenda Hufca Inowłódz, XII Tomaszowska Drużyna Harcerska „Błyskawica”, Stowarzyszenie Historyczno- Kulturalne „Dla Białobrzegów”, Parafia pw. św. Marcina w Tomaszowie Mazowieckim, Parafia pw. NMP w Tomaszowie Mazowieckim za życzliwość i pomoc.