Przystanek I – TANIEC – projekt „przeWOZYkultury.pl”

3 października br. w Świetlicy Wiejskiej w Ciebłowicach Dużych miały miejsce warsztaty tańca narodowego przeprowadzone w ramach projektu „przeWOZYkultury.pl” realizowanego przez Łódzki Dom Kultury i Dzielnicowy Ośrodek Kultury, dofinansowanego z środków ŁDK Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach programu „Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego”.

Po oficjalnym przywitaniu przez Annę Zwardoń, dyrektor DOK licznej grupy mieszkańców Ciebłowic Dużych, zajęcia poprowadziła Iwona Brzezińska , instruktor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „POLTEX” z Łodzi wraz ze swoimi podopiecznymi. Dziecięca para tancerzy w strojach krakowskich wraz ze starszymi koleżankami w ubiorach ludowych z Lubelszczyzny wprowadzili wszystkich przybyłych w świat podstawowych kroków tańców narodowych. Uczestnicy warsztatów poznali kroki polki, poloneza i krakowiaka, a także mogli podziwiać profesjonalne wykonanie mazura, polki czeskiej oraz oberka salonowego. Niespodzianką dla wszystkich była prezentacja nowoczesnego układu tanecznego inspirowanego kulturą ludową (strój, podstawowe kroki taneczne).

Miłośnicy plastycznych działań również znaleźli w piątkowe popołudnie coś dla siebie. Wycinanki inspirowane opoczyńskim strojem ludowym cieszyły się zainteresowaniem najmłodszych adresatów projektu, którego głównym celem jest ożywienie miejsc ubogich w instytucje kultury i środowiska twórcze. Roześmiane dziecięce buzie zdobiła oryginalnymi malunkami Izabela Jasewicz, specjalista do spraw marketingu z Centrum Nauki i Biznesu Żak. Koordynatorką interdyscyplinarnych działań animacyjnych podczas realizacji pierwszego z trzech „przystanków” projektu „przeWOZYkultury.pl” była Magdalena Fajfer. Nad całym przedsięwzięciem czuwali pracownicy DOK-u: Tadeusz Lubicki, Monika Saktura, Iwona Jabłońska, Anna Zieja, Barbara Grad, Bartłomiej Trojak, Ewelina Rudzka. 12 Tomaszowska Drużyna Harcerska „Błyskawica” pełniła funkcję obsługi technicznej. Serdeczne podziękowania za życzliwość i udostępnienie Świetlicy Wiejskiej organizatorzy składają Partnerom Projektu: wójtowi gminy Franciszkowi Szmiglowi, kierowniczce Agnieszce Jakubiak i przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich, Krystynie Magierze. Przebieg warsztatów okiem kamery śledziła Joanna Sztymelska, pracownik Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Maz., za co serdecznie dziękujemy!