30 lat temu, 6 lutego rozpoczęły się rozmowy opozycji ze stroną rządową zwane obradami Okrągłego Stołu. Z tej okazji, w białobrzeskiej filii DOK, 8 lutego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Historie dalekie i bliskie”, zorganizowane przez Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.
Odczyt zatytułowany „Okrągły Stół i wybory z czerwca 1989 r. Fakty i interpretacje” wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Lesiakowski, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego , którego zainteresowania naukowe koncentrują się na działalności aparatu bezpieczeństwa w powojennej Polsce, dziejach opozycji i oporu społecznego oraz polityce komunistycznego państwa wobec młodego pokolenia.
Prelegent przybliżył genezę obrad Okrągłego Stołu, podkreślił, że było to wydarzenie historyczne, które do tej pory nie posiada jednoznacznej interpretacji a jego ocena jest wciąż dyskusyjna. Słuchacze zostali zapoznani z najważniejszymi decyzjami jakie zapadły podczas obrad takimi jak przywrócenie wyborów do sejmu i senatu oraz wybór prezydenta państwa. Ważną ciekawostką przypomnianą podczas spotkania była informacja, iż jedną z kandydatek do sejmu po obradach Okrągłego Stołu była tomaszowianka Teresa Zalewska, która w wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku otrzymała mandat posła.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim pt. „Wybory 4 czerwca 1989 w plakatach i drukach wyborczych”, pochodząca ze Zbioru plakatów i druków ulotnych.