Obchody 100 lecia niepodległości w białobrzeskiej filii Miejskiego Centrum Kultury

Powiększ obraz

„Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości” – tak zatytułowali organizatorzy kolejne spotkanie z cyklu „Historie dalekie i bliskie”, które odbędzie się 26 października (piątek) o godz. 17 przy ul. Gminnej 37/39. Tym razem temat dotyczy historii sprzed 100 lat. Na spotkanie zapraszają Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim filia DOK, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

W programie zaplanowano otwarcie wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Oddział w Tomaszowie Mazowieckim p.t. „Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości”, a także okolicznościowe referaty, które wygłoszą Edyta Izdebska i Jarosław Pązik, mieszkańcy dzielnicy Białobrzegi.

Wystawa przybliży wiedzę na temat walki Tomaszowian o wolność i niepodległość, kształtowania się polskich władz miasta u progu niepodległości, życia politycznego oraz warunków życia w Tomaszowie Mazowieckim u progu niepodległości. Dokumenty zaprezentowane na wystawie, pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim i jego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim.  Będą to m.in. zarządzenie prezydenta łódzkiej policji niemieckiej Mathiasa von Oppen z 8 sierpnia 1915 r. w sprawie zmiany granic miasta, dokumenty obrazujące walkę tomaszowian o odzyskanie niepodległości i trudną sytuację aprowizacyjną i gospodarczą Tomaszowa oraz kształtowanie się władz miasta Tomaszowa po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Cennym dokumentem będą także wspomnienia Michała Maćkowiaka opisujące akcję rozbrajania garnizonu niemieckiego w Tomaszowie najpierw przy ul. Pilicznej (obecnie I. Mościckiego), a następnie na dworcu PKP w dniu 12 listopada 1918 r.

Referat zatytułowany „Kultura i nauka orężem w walce o niepodległość” wygłosi Edyta Izdebska, a Jarosław Pązik w swym wystąpieniu opowie o listopadzie roku 1918 w Białobrzegach.

Muzycznym akcentem spotkanie wzbogacą wokaliści MCK w Tomaszowie Mazowieckim pracujący pod kierunkiem Beaty Niedzielskiej.

Organizatorzy zapraszają serdecznie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *