Obchody 100 lecia niepodległości w białobrzeskiej filii Miejskiego Centrum Kultury

Powiększ obraz

„Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości” – tak zatytułowali organizatorzy kolejne spotkanie z cyklu „Historie dalekie i bliskie”, które odbędzie się 26 października (piątek) o godz. 17 przy ul. Gminnej 37/39. Tym razem temat dotyczy historii sprzed 100 lat. Na spotkanie zapraszają Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim filia DOK, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

W programie zaplanowano otwarcie wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Oddział w Tomaszowie Mazowieckim p.t. „Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości”, a także okolicznościowe referaty, które wygłoszą Edyta Izdebska i Jarosław Pązik, mieszkańcy dzielnicy Białobrzegi.

Wystawa przybliży wiedzę na temat walki Tomaszowian o wolność i niepodległość, kształtowania się polskich władz miasta u progu niepodległości, życia politycznego oraz warunków życia w Tomaszowie Mazowieckim u progu niepodległości. Dokumenty zaprezentowane na wystawie, pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim i jego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim.  Będą to m.in. zarządzenie prezydenta łódzkiej policji niemieckiej Mathiasa von Oppen z 8 sierpnia 1915 r. w sprawie zmiany granic miasta, dokumenty obrazujące walkę tomaszowian o odzyskanie niepodległości i trudną sytuację aprowizacyjną i gospodarczą Tomaszowa oraz kształtowanie się władz miasta Tomaszowa po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Cennym dokumentem będą także wspomnienia Michała Maćkowiaka opisujące akcję rozbrajania garnizonu niemieckiego w Tomaszowie najpierw przy ul. Pilicznej (obecnie I. Mościckiego), a następnie na dworcu PKP w dniu 12 listopada 1918 r.

Referat zatytułowany „Kultura i nauka orężem w walce o niepodległość” wygłosi Edyta Izdebska, a Jarosław Pązik w swym wystąpieniu opowie o listopadzie roku 1918 w Białobrzegach.

Muzycznym akcentem spotkanie wzbogacą wokaliści MCK w Tomaszowie Mazowieckim pracujący pod kierunkiem Beaty Niedzielskiej.

Organizatorzy zapraszają serdecznie. Wstęp na spotkanie jest wolny.