W Dzielnicowym Ośrodku Kultury zakończył się pierwszy cykl warsztatów realizowanych w ramach projektu „ Rodzinna Czaso-Przestrzeń” dofinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie VII? Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Dobroczynne „Lokalny Fundusz Roku 2000”. Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności i integracji społecznej mieszkańców, a także uświadomienie jak ważną rolę odgrywa w wychowaniu młodego pokolenia wspólne spędzanie czasu wolnego poprzez aktywne poszukiwanie wspólnych dla obu pokoleń form rekreacji, edukacji i wypoczynku.
Przez cały lipiec prowadzono zajęcia warsztatowe z zakresu muzyki, tańca, rekreacji oraz plastyki. Warsztaty odbywały się w różnym czasie oraz w różnej przestrzeni. Gościliśmy w Przedszkolach Nr 9 i 10, na placach kościelnych w Białobrzegach i Ludwikowie, a także na prowizorycznym placu zabaw przy ul. Witosa i oczywiście w DOK-u. Bardzo pozytywnie zaskoczyła realizatorów projektu ilość odbiorców. Każdego dnia w zajęciach uczestniczyło ponad 20 dzieci, którym często towarzyszyli rodzice. W zajęcia włączyła się również 12 Tomaszowska Drużyna Harcerzy „Błyskawica” na co dzień współpracująca z Ośrodkiem w Białobrzegach.
Warsztaty muzyczne prowadziła Magdalena Rudzka z DOK oraz Ewa Adamska nauczycielka z Przedszkola Nr 10. Dzieci poznawały muzyczne zabawy integracyjne, rozśpiewki oraz przygotowały mini program artystyczny, który został zaprezentowany na wspólnym ognisku. Podczas warsztatów tanecznych prowadzonych przez Monikę Sakturę z DOK uczestnicy zapoznali się z rolą rekwizytu w tańcu, poznali zabawy taneczno-rytmiczne z wykorzystaniem chusty animacyjnej, a całość spotkań została podsumowana korowodem tanecznym, który przeszedł ulicą Gminną.
Kolejną formą były zajęcia z zakresu rekreacji ruchowej, wzbogacone o dwa spotkania z przedstawicielką Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Łodzi, Panią Katarzyną Antczak. Pani Kasia wprowadziła uczestników zajęć w tematykę krajów członkowskich poprzez przedstawienie europejskich autorów bajek. Wszyscy również dostali edukacyjne materiały promocyjne o Unii Europejskiej, a później już tylko gra w klasy, gumę, rzut podkową. Nad przebiegiem warsztatów czuwał Tadeusz Lubicki.
Ostatnią, bardzo ciekawą formą były dość nietypowe warsztaty plastyczne skupione na tworzeniu kompozycji kwiatowych przy wykorzystaniu różnych technik. Na zaproszenie Iwony Jabłońskiej z DOK, Pani Sabina Grałek uczyła dzieci jak wykonać niepowtarzalne maki, róże czy bławatki z bibuły, natomiast Pani Monika Szulczyk pokazała jak z polnych kwiatów można zrobić ozdobne kompozycje, czy wykorzystując wszelkie owoce stworzyć całkowicie jadalne bukiety. Warsztaty zakończyły zajęcia w trakcie, których uczestnicy nauczyli się robić ozdobiony polnymi kwiatami papier czerpany.
Podczas gdy dzieci bawiły się z dorosłymi opiekunami, grupa młodzieży miała za zadanie wykonać jak najwięcej zdjęć różnej przestrzeni dzielnicy Białobrzegi, z których powstanie prezentacja multimedialna dokumentująca najciekawsze miejsca dzielnicy. Dzięki porozumieniu podpisanemu z Urzędem Miasta uczestnicy zajęć mieli zapewnione napoje i poczęstunek. Wszystkie spotkania udowodniły, że wakacje wcale nie muszą być nudne, że można je spędzić w sposób ciekawy i twórczy, a przy okazji nauczyć się wielu cennych rzeczy.
Dyrekcja i pracownicy Dzielnicowego Ośrodka Kultury serdecznie dziękują za bezinteresowną i nieocenioną pomoc w realizacji zajęć Paniom Dyrektor Małgorzacie Krupińskiej, Ligii Twardowskiej oraz Pracownikom Przedszkoli Nr 9 i 10, Pani Ewie Adamskiej, Pani Katarzynie Antczak, Pani Sabinie Grałek, Pani Monice Szulczyk, harcerzom oraz Urzędowi Miasta.