Kozłuj z nami! Czyli wakacje z Koziołkiem Matołkiem

„Kozłuj z nami! – Wakacje z Koziołkiem Matołkiem” pod takim hasłem w dniach 13-25.08.2012r. została przeprowadzona akcja wakacyjna w Dzielnicowym Ośrodku Kultury. Czterdziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży przez dwa tygodnie przekraczając próg Ośrodka zapominała czym jest nuda, telewizja, komputer i gry video. Bogaty i pełen atrakcji program pozwolił uczestnikom przeżywać ciekawe przygody, uczył ekologii, odpowiedzialności. Nieodłącznym towarzyszem wszelkich działań był bohater opowiadań Kornela Makuszyńskiego – Koziołek Matołek.

Uczestnicy akcji odwiedzili wiele ciekawych miejsc – Park Edukacyjno-Rozrywkowy „Mikrokosmos” w Ujeździe, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na zaproszenie Łódzkiego Domu Kultury wzięli udział w projekcie „Eko-Młodzi w Łodzi” gdzie obejrzeli film o tematyce ekologicznej, a także mieli okazję podziwiać przepiękną przyrodę w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Ważnym wydarzeniem była wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie gdzie uczestnicy dowiedzieli się skąd pomysł na zabawną, ciekawą historię Koziołka Matołka. Podczas dwóch tygodni spotkań nie zabrakło także różnorodnych zajęć artystycznych i rekreacyjny. Uczestnicy mieli okazję poczuć smak sportowej rywalizacji podczas „Koziołkowej” Olimpiady na stadionie Lechii, pobudzić swoją kreatywność biorąc udział w licznych „Koziołkowych” zabawach.

Spacery po urokliwej dzielnicy Białobrzegi pozwoliły na bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą. Dla niejednego dużym przeżyciem było spotkanie „oko w oko” z zaskrońcem czy bażantem. Finał akcji miał miejsce w sobotnie przedpołudnie 25 sierpnia. Wówczas wręczone zostały medale Olimpijskie, drobne upominki, a także przedstawiona w formie pokazu multimedialnego relacja z przebiegu akcji. Tego dnia uczestnicy przybyli do DOK-u wraz ze swoimi opiekunami, a więc była to idealna okazja do wspólnej integracyjnej zabawy. Pobyt w Pacanowie oraz zabawy integracyjne z najbliższymi idealnie wpisały się w realizowany od czerwca w Ośrodku projekt „Rodzinna Czaso-Przestrzeń”, którego celem jest między innymi zbudowanie działań pozwalających spędzać jak najwięcej wolnego czasu z najbliższymi. Jeszcze długo przy trzasku palącego się ogniska słychać było wspólny śpiew i wspomnienia najfajniejszych wycieczek, spotkań i zabaw… Dyrekcja i pracownicy Dzielnicowego Ośrodka Kultury dziękują wszystkim, którzy okazali jakąkolwiek pomoc przy realizacji akcji wakacyjnej.