Co wiemy o Moniuszce?

Powiększ obraz

Z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki rok 2019 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Moniuszki. W jego obchody włączają się instytucje kultury różnych szczebli, fundacje i artyści. A wszystko po to, by „Uwolnić Moniuszkę!”, jak napisała w jednym z numerów tegorocznego „Kalejdoskopu” Magdalena Sasin, by, jak powiedział Waldemar Dąbrowski dyrektor Opery Narodowej, „ożywić go, sprawić, by osoba i dzieło stały się żywą wartością w podstawowej tkance kultury”.

A co my wiemy o Moniuszce? Czy kojarzymy go tylko jako twórcę opery narodowej?, autora „Strasznego Dworu”, „Halki” i „Prząśniczki”?
Możemy to sprawdzić przybywając na spotkanie „Wieczór z Moniuszką” 5 czerwca o godz. 18 do Miejskiego Centrum Kultury filii DOK przy ul. Gminnej 37/39, zorganizowane dokładnie 200 lat i 1 miesiąc od dnia narodzin kompozytora.

W programie organizatorzy przewidzieli prezentację na temat twórcy, jego dorobku i ciekawostki związane z postacią kompozytora. Spotkanie poprowadzi Rafał Sowik, absolwent Akademii Muzycznej G. i K. Bacewiczów w Łodzi, specjalista do spraw edukacji muzycznej, nauczyciel muzyki i historii, kapelmistrz orkiestry dętej przy OSP w Lubochni.
Przedstawione informacje zilustrują muzycznie wokaliści MCK w Tomaszowie Mazowieckim pod kierunkiem Beaty Niedzielskiej oraz Lech Kozdrój, który na pianinie wykona kilka utworów Stanisława Moniuszki.
Wszytko odbędzie się w otoczeniu interesującej wystawy Galerii plakatu Moniuszkowskiego wg Witolda Mysyrowicza, której otwarcie nastąpi tego wieczoru.

Wystawa została udostępniona i przygotowana dzięki uprzejmości Fundacji „Niezależny Fundusz Kultury POLCANART”, której jednym z celów jest wspieranie działań w zakresie animacji kultury. Galeria plakatu Moniuszkowskiego wg Witolda Mysyrowicza to wyjątkowy i unikalny dar w postaci 49 plakatów autorstwa wybitnego artysty grafika, designera, karykaturzysty, prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury Witolda Mysyrowicza, który Fundacja otrzymała od autora z okazji Roku Moniuszkowskiego. Tematem plakatów jest oczywiście twórczość kompozytora.

Organizatorzy zapraszają serdecznie do białobrzeskiej filii. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *