„Weselny klimat” uniósł się 25 października nad Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury. Był biały welon, dostojna mucha, pierwszy taniec oraz niezastąpieni weselni goście. Taka oprawa towarzyszyła oficjalnemu zakończeniu projektu „Rodzinna Czaso-Przestrzeń”, który był dofinansowany w ramach programu „Działaj lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia Dobroczynnego „Lokalny Fundusz Roku 2000”.
Atmosfera była świetna, goście wyśmienicie się bawili. Zacznijmy od początku. Co? Gdzie? I dlaczego? Pomysł na projekt zrodził się w marcu br. Pracownicy Dzielnicowego Ośrodka Kultury wraz z nieformalną grupą „Aktywni” zaniepokojeni brakiem integracji i aktywności wśród lokalnego społeczeństwa postanowili podjąć działania, które obudzą w mieszkańcach uśpiony potencjał. Adresatami projektu były całe rodziny, ponieważ ważną rzeczą w wychowaniu młodego człowieka jest twórcze spędzanie wolnego czasu wraz z rodziną. Miał za zadanie ukazać, że nie należy poddawać się jedynie w wir pracy, kariery, ale także rozwijać wspólne zainteresowania. Rodzinne wyjazdy, uczestnictwo w piknikach, festynach czy warsztatach daje poczucie szczęśliwej i kochającej się rodziny.
Wspólne spędzanie wolnego czasu z dala od codziennych problemów, pozwala na zauważenie w drugiej osobie głęboko ukrytych cech. Niekiedy w obliczu codziennych trosk, kłopotów i stresów nie jesteśmy w stanie wydobyć ze swojego wnętrza najjaśniejszych stron naszej osobowości. Warto jest oderwać się od codzienności i spędzić czas na wspólnej zabawie, twórczości. Pozwoli to spojrzeć na swoją rodzinę i na siebie z innej perspektywy oraz sprawi, że docenimy czas spędzony w otoczeniu bliskich nam osób. Biorąc udział w „Rodzinnej Czaso-Przestrzeni” rodziny miały okazję nauczyć się jak aktywnie spędzać ze sobą czas, odkryć atrakcyjne a zarazem wspólne dla obu pokoleń formy rekreacji, edukacji i wypoczynku.
Projekt złożony był z trzech modułów tematycznych. Pierwszy: „Lepiej razem czy osobno. W ramach tej części projektu przeprowadzonych zostało 12 spotkań warsztatowych dla dzieci i ich opiekunów z zakresu muzyki, tańca, rekreacji ruchowej oraz plastyki. Warsztaty odbywały się w różnym czasie oraz w różnej przestrzeni. Wyjście do uczestników w otwartą przestrzeń umożliwiło udział w zajęciach większej liczby odbiorców. Przedszkole nr 10 i nr 9, place przy kościołach w Ludwikowie i Białobrzegach i prowizorycznym plac zabaw przy ul. Witosa to miejsca, w których odbywały się warsztaty.
Drugi realizowany moduł tematyczny nosił nazwę „Kreator bajek” w ramach, którego uczestnicy „Akcji wakacyjnej” wraz z pracownikami DOK-u udali się w czarodziejską i niezapomnianą podróż do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Spotkanie z Koziołkiem Matołkiem było niezwykle pasjonujące, na długo pozostanie w pamięciach nie tylko dzieci ale także opiekunów. W tej części projektu przeprowadzony został także cykl spotkań w formie warsztatów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. A mianowicie: własnoręcznie tworzyć biżuterię pod czujnym okiem pani Małgorzaty Zięby; wraz z p. Olgą Zwardoń obudzić w sobie kreatywnego potwora; dowiedzieć się wiele o Unii Europejskiej, jej członkach i prawie dzięki p. Katarzynie Antczak a także wspólnie się pobawić bowiem ostatnie warsztaty polegały na prezentacji zabaw i gier rodzinnych.
Ostatni moduł „Lepiej razem niż osobno!” to moment w którym uczestnicy podczas spotkania z panią Beatą Ostrowicką autorką książki „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” poznali bliżej postać tego wybitnego pedagoga. Był to też czas pracy na etiudę teatralno-taneczną i filmem multimedialnym, które zostały zaprezentowane podczas wspomnianego na początku oficjalnego zakończenia, na którym czuć było przyjazną i rodzinną atmosferę.