Tłusty Czwartek w Dzielnicowym Ośrodku Kultury

Tłusty Czwartek był niegdyś początkiem Tłustego Tygodnia – czasu wielkiego obżarstwa. Początkowo nasi przodkowie objadali się słoniną, boczkiem i mięsem, które suto zapijano wódką. Teraz dzień ten kojarzy się głównie z pączkami. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka – nie będzie się mu wiodło. Wszystkim, którzy tłustoczwartkowy wieczór spędzili w Dzielnicowym Ośrodku Kultury nie powinno zabraknąć szczęścia.

Tłusty Czwartek w DOK-u to impreza z kilkunastoletnią tradycją nawiązująca do ludowych obrzędów kończących okres karnawału. W bieżącym roku w myśl misji Ośrodka „Stawiamy na nowatorstwo z poszanowaniem i kultywowaniem tradycji” zaprezentowane zostały dwie formy: współczesna oraz przypominająca dawne zwyczaje.

Pani Elżbieta Ołubek – niesamowita kobieta, która swoim talentem aktorskim oczarowała widzów niemalże w całej Polsce. Pani Ela zaprezentowała monodram „Shirley-ka” w reżyserii Anny Nowak. „Shirley-ka” to opowieść o zmęczonej codziennością , przykładnej żonie i matce, która postanawia zmienić swoje życie. Pani Elżbieta Ołubek jest członkiem Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej w Miejskim Ośrodku Kultury w Tomaszowie, a także pełną pasji seniorką aktywnie działającą na rzecz Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Natomiast o tradycji i odchodzących w zapomnienie zwyczajach opowiedział i zaśpiewał zespół ludowy BRZUSTOWIANIE w widowisku „Zapustowe Targowanie”. Zespól od 1980 roku podtrzymuje zanikający folklor i tradycje regionu opoczyńskiego, odtwarzając je w tańcu, śpiewie, obrzędach i zwyczajach. Laureaci głównych nagród w wielu przeglądach i festiwalach. Zespół pod kierownictwem Wiesława Kopacza ściśle współpracuje z władzami gminy i Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu. Aby szczęście wszystkim sprzyjało przez cały rok, każdy z przybyłych gości został poczęstowany tradycyjnym, tłustoczwartkowym pączkiem, które, co jest bardzo miłą tradycją, ufundowali radni z dzielnicy Białobrzegi dla wszystkich przybyłych gości. Organizatorzy serdecznie dziękują Pani Izabeli Batorskiej i Panu Krzysztofowi Kuchcie – Radnym Miejskim, Panu Stanisławowi Karwasowi – Radnemu Powiatowemu, a także Panu Kazimierzowi Fryzielowi, właścicielom piekarni ABWIX w Białobrzegach, właścicielom delikatesów LIVIO-Dawid, Państwu Przybyłek również z Białobrzegów oraz Młodzieżowej Grupie Medycznej OSP Tomaszów-Białobrzegi za wsparcie i pomoc w przygotowaniu wydarzenia.