TŁUSTY CZWARTEK NA LUDOWO

Powiększ obrazTŁUSTY CZWARTEK NA LUDOWO

W Dzielnicowym Ośrodku Kultury rokrocznie w tłusty czwartek tomaszowianie mają okazję zakochać się we folklorze. I tym razem było podobnie. Trzeciego marca w naszej placówce odbył się koncert obrzędowy, kultywujący regionalną tradycję ludową. Anna Zwardoń – dyrektor DOK-u na wstępie podziękowała wszystkim za przybycie. Przywitała przedstawicieli Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego: panią Izabelę Batorską, pana Tomasza Trzonka, pana Marcina Witko, jak również radną ubiegłej kadencji panią Krystynę Koselak i Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji – pana Leszka Dąbrowskiego. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne „Mali Dokowianie”.

Była to ich premierowa prezentacja. Kilkuletnie dzieci zachwycały wszystkich już samym wyglądem. Na czele dziewczynek w opoczyńskich strojach z czerwonymi kokardami we włosach stał jeden rodzynek ubrany w białą koszulę, czarne spodenki, kamizelkę, z granatowym kaszkietem na główce. Choć ich tańce poprzedzały tylko nieliczne próby, grupa kilkulatków spisała się na medal. „Małych Dokowian” do występu przygotowała Monika Saktura. Natomiast pradawne zwyczaje, obyczaje, obrzędy, zabobony, ballady i przysłowia przypomniał zebranym „Zespół Pieśni i Tańca Smardzewianie”, który działa już od 48 lat w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim. Jego początki nie były łatwe. Powstał on z inicjatywy gospodyń wiejskich. Przez pierwsze lata zespół miał charakter obrzędowy. Warto wspomnieć między innymi o „Kogutku”, „Combrze” – „wkupowaniu” się młodych mężatek do stanu małżeńskiego. Przedstawiano również zwyczaje tłustoczwartkowe w programie „Oj, ostatki, ostateczki”, czy rytuały związane z huczną zabawą z okazji zamążpójścia pt. „Poprawiny weselne”. Na przełomie 2002/2003 roku zespół „Smardzewianie” zaczął specjalizować się w śpiewaniu, gdyż zabrakło w społeczeństwie zainteresowania obrzędami. Od samego początku swojego istnienia brał udział w licznych przeglądach na szczeblu regionalnym, powiatowym, wojewódzkim, czy ogólnopolskim. Rok temu w Dąbrowie Górniczej „Smardzewianie” zajęli trzecie miejsce w kategorii zespołów obrzędowych. Prezentując obrzęd poprawin, zachwycili wówczas jury na Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zagłębie i sąsiedzi”. Na co dzień zespołem opiekuje się doświadczony muzyk i instruktor Zygmunt Stańdo. Natomiast od 25 lat przewodniczącą „Koła Gospodyń Wiejskich” jest Helena Plichta. „Smardzewianie” zachwycili tomaszowian wspaniałym poczuciem humoru, barwnymi opoczyńskimi strojami, pełnym pozytywnej energii śpiewem. Nie zabrakło też tańców w ich żywiołowym wykonaniu. Zespół kilkakrotnie bisował.
Na zakończenie imprezy, jak to przystało w tłusty czwartek, wszyscy obecni zostali poczęstowani przepysznymi pączkami. Dyrekcja ośrodka podziękowała radnym „zza Pilicy”: <i>Pani Izabeli Batorskiej, Panu Stanisławowi Karwasowi i Panu Marcinowi Witko</i>, fundatorom tłustoczwartkowych pączków oraz <b>Państwu Nowakowskim, właścicielom Zakładu Przetwórstwa Mięsnego i Panu Kazimierzowi Fryzielowi za wsparcie i pomoc przy organizacji imprezy</b>.
Swoisty folklorystyczny klimat nadawała czwartkowemu spotkaniu dekoracja sali widowiskowej wykonana przez Iwonę Jabłońską. Aż miło było popatrzeć na ludową wycinankę i wiosenne kwiaty wykonane z bibuły. Nad nagłośnieniem imprezy czuwał Tadeusz Lubicki.
Tłusty czwartek już za nami, ale pozostała jeszcze najhuczniejsza, ostatnia przed Popielcem część karnawału. Nie pozostaje nic więcej, jak życzyć wszystkim dobrej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *