Taniec to też sztuka

Powiększ obraz

Barwnie i niezwykle widowiskowo przebiegały Regionalne Konfrontacje Tańca Nowoczesnego, jakie odbyły się w sobotę 24 listopada w hali Zespołu Szkół Nr 8 w dzielnicy Białobrzegi. Taniec to jedna z najstarszych sztuk, nierozerwalnie związana z życiem ludzi.

Ponoć już starożytni mawiali, że taniec jest równie mocno zakorzeniony w naturze człowieka jak instynkt walki. Spaja składniki ruchu ze sztuką, odtwarzając stany ducha, może stać się zarówno sposobem komunikowania jak i kreacji całkowicie nowych form nie tylko artystycznych. Prezentacje taneczne, które zostały pokazane przez dzieci i młodzież dały możliwość twórczego wyrażenia siebie, stworzyły szansę prezentacji dorobku artystycznego młodych ludzi i ich opiekunów, ale też zweryfikowały umiejętności i zintegrowały środowisko taneczne naszego regionu.

Zespoły taneczne, które rywalizowały na parkiecie przyjechały z całego województwa. Gościliśmy młodych tancerzy z Bełchatowa, Radomska, Tuszyna, Zgierza, Głowna, Łęczycy, Strykowa, Wolborza i oczywiście Tomaszowa. Ponad 300 osobowa grupa dzieci i młodzieży w różnobarwnych strojach rywalizowała w czterech kategoriach wiekowych o nagrodę Grand Prix. Organizatorem tej roztańczonej imprezy był Dzielnicowy Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół Nr 8.

Tanecznym zmaganiom dzieci i młodzieży fachowym okiem przyglądało się pięcioosobowe jury w składzie: Roksana Saniuk „Roxi” – tancerka, choreograf, mistrzyni Polski, w-ce mistrzyni Europy w tańcu hip-hop. Finalistka II edycji programu You Can Dance – przewodnicząca Jury, Klaudia „Jadźka” Koruba – tancerka, choreograf, trener tańca. Finalistka IV edycji programu You Can Dance, Oliwia Wolniak – dyplomowany instruktor tańca, choreograf, założycielka Cubana Dance Center, Ola Dworakowska – instruktor tańca współczesnego, Janusz Wielgosz – dyplomowany instruktor tańca, choreograf, trener Polskiego Zawodowego Stowarzyszenia Tanecznego. Po burzliwych obradach przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria do 8 lat:

I miejsce – IMPULS – Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Maz.

Wyróżnienie – IMPULSIK – Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Maz.

Kategoria do 11 lat:

I miejsce – DYSTANS – Miejski Dom Kultury w Radomsku

II miejsce – FAMILY KIDS – Szkoła Tańca „Family Dance” w Łodzi

III miejsce – ASTER – Miejski Ośrodek Kultury w Wolborzu

Wyróżnienie – FIRST STEP Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Tuszynie

Kategoria 12 – 15 lat:

I miejsce – ART DANCE „Maxi” – Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Maz.

II miejsce – GOLD I – Miejski Ośrodek Kultury w Głownie

III miejsce – BASIC DANCE – Miejski Ośrodek Kultury w Wolborzu

Kategoria powyżej 15 lat:

I miejsce – PROGRESS – Miejskie Centrum Kultury „Gwarek” w Bełchatowie

II miejsce – KIE – Dom Kultury w Łęczycy

III miejscenie przyznano

Nagrodę główną Grand Prix IV Regionalnych Konfrontacji Zespołów Tańca Nowoczesnego Tomaszów Mazowiecki 2012, jury przyznało zespołowi tanecznemu K2 Kadra ze Spółdzielczego Domu Kultury SEM w Zgierzu, przygotowanego przez Panią Monikę Justyńską.

Fundatorami nagród Konfrontacji Tanecznych byli: Dzielnicowy Ośrodek Kultury, Urz±d Miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Wydział Kultury, Sportu i Rekreacji. Fundatorem nagrody Grand Prix (aparat fotograficzny) była firma Las Vegas Power Energy Drink.

Również instruktorzy wszystkich występujących zespołów otrzymali imienne podziękowanie oraz materiały promocyjne przekazane przez Wydział Rozwoju, Strategii i Promocji Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Wydział Informacji Turystycznej i Promocji Starostwa Powiatowego oraz Dzielnicowy Ośrodek Kultury.

Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu tak dużego przedsięwzięcia: Pizzerii Fiero, zespołowi APTEKARZE za obsługę akustyczną, 12. Tomaszowskiej Drużyny Harcerskiej Błyskawica za pomoc organizacyjną, Grupie Medycznej z Ochotniczej Straży Pożarnej z Białobrzegów za zapewnienie opieki przedmedycznej, Joannie Stacheckiej i Paulinie Karwas za prowadzenie zmagań konkursowych.

Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników Konfrontacji były warsztaty hip-hopu i jazuu prowadzone przez „Jadźkę” oraz Olę Dworakowską.

Jury podkreśliło wysoki poziom Konfrontacji, zachęciło instruktorów i opiekunów do dalszych poszukiwań oryginalnych rozwiązań muzycznych i choreograficznych natomiast organizatorom zasugerowało rozszerzenie zasięgu przeglądu na cały kraj.