„Nasze Matronalia…” czyli jak powstał Dzień Kobiet i co z nim począć?

W piątek 9 marca w Dzielnicowym Ośrodku Kultury odbył się barwny koncert z okazji Święta Kobiet pod dość intrygującym tytułem „Nasze Matronalia…” czyli jak powstał Dzień Kobiet i co z nim począć? W tym dniu sala białobrzeskiego Ośrodka zamieniła się w nastrojową kawiarenkę. Przybyli goście zasiedli przy stolikach by wysłuchać specjalnie przygotowanego na tę okazję programu słowno-muzycznego przybliżającego historię obchodów Święta Kobiet.

Matronalia to nic innego, jak stare, rzymskie święto obchodzone przez mężatki 1 marca. Te i inne ciekawostki o historii Dnia Kobiet zaprezentował Eryk Lubicki, który wcielił się w rolę narratora. Poetycko wtórował mu Benedykt Saktura. Natomiast głównym punktem wieczornego spotkania był koncert zespołu muzycznego Pro Domo , który zgodnie z koncepcją reżysera widowiska, instruktora DOK Tadeusza Lubickiego, poprzez muzykę i śpiew przekazał wyrazy szacunku, wdzięczności wszystkim przybyłym Paniom. Na scenie nie zabrakło gości, którzy swoimi występami ubarwili ów piątkowy wieczór. Wspólnie z Pro Domo zaprezentował się Robert Jakubowski oraz Szwester (Artur Pająk), który w hip-hopowym aranżu wykonał piosenkę „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

Duża dawkę optymizmu w prezencie dla Pań, zaaplikował zespół Aspiryna. Blisko dwugodzinny koncert autorstwa zespołu Pro Domo, który tworzą pracownicy DOK-u wraz ze swoimi przyjaciółmi zajmującymi się hobbistycznie muzyką: Karolina Lubicka – wokal, Magdalena Rudzka – wokal, skrzypce , Tadeusz Lubicki- gitary, śpiew, Sylwester Lublin – gitary śpiew, Adam Bieganowski – gitary, Robert Burian – perkusja, Robert Sułek – kontrabas, Karol Swarbuła – akordeon, Bartłomiej Trojak – instrumenty hybrydowe oraz zaproszonych gości dostarczył wiele miłych wrażeń.

Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie i pomoc: dyrekcji i pracownikom ZS nr 8, firmie Dalmet – Krzysztof Milczarek, delikatesy SławAnna – Dawid Przybyłek, Piotrowi i Wiolettcie Ryszka, Maciejowi Sakturze, zespołowi Aspiryna – Krzysztof Kopeć, harcerzom – Kacprowi Kowalskiemu i Szymonowi Gawędzie oraz Grupie Medycznej OSP (Białobrzegi).