„Krwią i blizną… Białobrzeska Gawęda Powstańcza”

Dzielnicowy Ośrodek Kultury przy współpracy z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim – oddział w Tomaszowie Maz., Polskiem Towarzystwem Historycznym oraz Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym „Dla Białobrzegów” zorganizował prelekcję historyczną pt.: „Krwią i blizną… Białobrzeska Gawęda Powstańcza”, która odbyła się 4 czerwca 2013r.

Na spotkanie zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy dzielnicy ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży gimnazjalnej. Ideą przedsięwzięcia było upamiętnienie przysięgi tomaszowskiego oddziału powstańczego Aleksandra Stanisława Lange, złożonej na ręce Ks. Ludwika Żmudowskiego, ówczesnego proboszcza Parafii pw. św. Marcina w Białobrzegach, w maju 1863 r.

Prelekcję „Dyktatorzy Powstania Styczniowego” zaprezentował dr Janusz Budziński z Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim, natomiast o „Białobrzeskiej przysiędze powstańców styczniowych z Tomaszowa” opowiedział prof. zw. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak z Uniwersytetu Łódzkiego. Zaprezentowane zostały również wystawy czasowe: „Powstanie styczniowe w archiwaliach z zasobu Archiwum Państwowego Oddział w Tomaszowie”, pokonkursowa wystawa prac plastycznych „150. Rocznica Powstania Styczniowego – Pamiętam!”. „Masz li dwa konie, oddaj jednego powstańcom. Dbajcie o świętą zgodę między chatą a dworem, porzućcie wszelkie niesnaski i kłótnie, a siły i mienie swoje złóżcie na świętym ołtarzu Ojczyzny. Krwią swoją musicie okupić wolność nękanego od lat stu – Narodu” – Fragment kazania ks. Żmudowskiego.