DOK w fotografii 1976-2012

W nowym 2012 roku Dzielnicowy Ośrodek Kultury zaprasza do swojej siedziby na wystawę dokumentów, zdjęć, wycinków prasowych prezentujących 35 lat działalności tejże placówki. Wystawa „DOK w fotografii 1976 – 2012”, którą można oglądać od 16 stycznia do 17 lutego, jest szczególnym i nader osobistym projektem dla dyrekcji i pracowników ośrodka.

To zbiór efektów instruktorskiej pracy twórczej, historia rozwijania różnorodnych talentów u podopiecznych, to bezustanne towarzyszenie w dojrzewaniu pasji u dzieci i młodzieży na przestrzeni lat. Wystawa sprzyja wspomnieniom. Czarno-białe fotografie pokazują początki funkcjonowania Dzielnicowego Ośrodka Kultury. Dla wielu odbiorców to podróż do lat dzieciństwa, dla innych wspaniała lekcja historii.

Donald McCullin, jeden z najznakomitszych fotoreporterów XX wieku słusznie zauważył, że „fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.”

Zdjęcia ukazujące 35 lat działania DOK-u są kwintesencją ludzkich emocji. Na wielu z nich widnieją występujące na scenie dzieci, które niegdyś rozwijały swoje malarskie, taneczne, wokalne czy teatralne pasje, na ich twarzach widać przejęcie i radość. Dziś te osoby są nauczycielami, pedagogami, a przede wszystkim matkami i ojcami. Dawni podopieczni ośrodka teraz sami przyprowadzają swoje pociechy na zajęcia rekreacyjne, plastyczno – ceramiczne, teatralne, taneczne, instrumentalne czy naukę języka angielskiego. To najcenniejszy dowód uznania.

W jedenastu antyramach przeszłość łączy się z teraźniejszością, widzimy jak zmieniała się siedziba DOK-u, a wraz z nią panująca moda. Niezmienne jednak pozostaje to, że Dzielnicowy Ośrodek Kultury od 35 lat jest miejscem odkrywania i rozwijania talentów.