Bieżący rok powoli zbliża się ku końcowi. Czy fakt, że został on ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ROKIEM CZESŁAWA MIŁOSZA, poszerzył wiedzę Polaków o naszym rodaku – nobliście?
W szkołach, bibliotekach, instytucjach kultury przygotowywano liczne wystawy poświęcone temu wybitnemu poecie, prozaikowi, eseiście. Wiele placówek organizowało konkursy plastyczne, literackie czy recytatorskie uświetniające obchody rocznicowe Czesława Miłosza.
Także w Dzielnicowym Ośrodku Kultury nie mogło zabraknąć ekspozycji poświęconej jego życiu i twórczości. Tomaszowianie mogli ją oglądać od 10 do 28 października. W ściennych antyramach widniały zdjęcia, karykatury, portrety Czesława Miłosza. Nie brak też było szczegółowej noty biograficznej ukazującej dzieciństwo, młodość, okupację, a następnie czas spędzony przez poetę na emigracji oraz moment przyznania Miłoszowi w 1980 roku Nagrody Nobla.
Klub Przyjaciół Literatury działający w tejże placówce podczas pracy nad przygotowaniem wystawy pokazał inne oblicze Miłosza, od tego znanego wszystkim z lektur szkolnych.
Wybrane utwory naszego noblisty podkreślały pokorę autora wobec swojego talentu, a także jego gotowość na działanie natchnienia pojawiającego się nagle i nie wiadomo skąd.
Pokazywały również sentyment Czesława Miłosza, jakim darzył lata spędzone w majątku swoich dziadków na Litwie : „Żyłem bez przeszłości i bez jutra, w krainie wiecznego teraz” – (cytat z eseju pt. „Szczęście”).
Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się również wycinki z książek popularno- naukowych opisujące życie i twórczość poety, a także fragmenty z „Tygodnika Powszechnego” ukazujące noblistę jako wyjątkowego męża, brata i ojca.
Wystawa poświęcona Czesławowi Miłoszowi w DOK-u wzbudziła zainteresowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Rodzice, dziadkowie przyprowadzający na zajęcia swoje pociechy zatapiali się w lekturze wierszy udostępnionych na ekspozycji. Celem tej wystawy było zmotywowanie wszystkich, by po powrocie do domu zechcieli odnaleźć w swoich biblioteczkach tomy z utworami naszego wielkiego rodaka, który w 1980 roku zdobył Nagrodę Nobla i w skupieniu zapoznać się jeszcze raz z ich uniwersalną i ponadczasową treścią .