Rokrocznie w lipcu w Dzielnicowym Ośrodku Kultury odbywają się warsztaty z zakresu tańca, plastyki, teatru, literatury oraz są przeprowadzane zajęcia rekreacyjne. I tym razem chętnych nie brakowało. Dzieci ze skupieniem poznawały historię ludowych tańców opoczyńskich. Z zapałem uczyły się podstawowych kroków polki Dziadek. W trzecim dniu zamykającym warsztaty taneczne maluchy zaprezentowały zdobyte umiejętności, dziarsko radząc sobie z układem choreograficznym przygotowanym przez Monikę Sakturę.
Za to zajęcia rekreacyjne cieszyły się zainteresowaniem chłopców. Głównym ich celem było przybliżenie różnych gier i zabaw, w które kiedyś bawili się nasi dziadkowie. W ostatnim dniu wspólnej zabawy pod okiem instruktora kultury fizycznej Tadeusza Lubickiego dzieci jednogłośnie twierdziły, że „wyścigi kapsli”, „palant”, „pchełki”, „bierki”, gry stolikowe – warcaby, chińczyk, młynek są ciekawsze od siedzenia przed ekranem telewizora czy komputera.
Również dużym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyły się warsztaty plastyczne, w których także uczestniczyła młodzież licealna. Dzieci pod opieką Iwony Jabłońskiej lepiły w glinie, tworzyły prace metodą batiku i ozdoby decoupage. Maluchy, podobnie jak licealistki, przygotowywały prace o tematyce ekologicznej na Konkurs Eko – Oko organizowany przez MOK w naszym mieście. Trzydniowe zajęcia zaowocowały w oryginalne kolaże zachęcające do działań na rzecz ochrony środowiska.
Natomiast zabawa w teatr zgromadziła w DOK-u siedmiolatki. Dziewczynki uczyły się rymowanych wierszyków, z wielką chęcią wykonywały zadania sceniczne, tworzyły kukiełki do etiudy z wykorzystaniem lalek. Pod kierunkiem Anny Ziei ze zwykłej gazety i kolorowego papieru wyczarowywały ptaki, które stały się aktorami w inscenizowanych przez dzieci scenkach.
Uczestnicy warsztatów w Dzielnicowym Ośrodku Kultury łącząc zabawę z nauką, wzbogacili się o zdobytą wiedzę i umiejętności, zawarli nowe przyjaźnie i przekonali się, że warto uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez dyrekcję i pracowników tejże placówki.