VI SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW ZZA PILICY

Zgodnie z definicją spartakiada – to masowe zawody, których nadrzędnym celem było rozpowszechnianie form aktywności fizycznej i umysłowej, podejmowanych dla współzawodnictwa. Nazwa ta nawiązuje do legendarnej postaci Spartakusa gladiatora – powstańca.

15 czerwca bieżącego roku w Dzielnicowym Ośrodku Kultury już po raz szósty odbyło się integracyjne spotkanie o charakterze rekreacyjno – artystycznym dla przedszkolaków pod nazwą „SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW ZZA PILICY”. W odróżnieniu od różnego typu mistrzostw spartakiada organizowana przez powyższą placówkę zakłada dobrą zabawę, zachowywanie zasad „fair play” i zachęcenie najmłodszych do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a nie przed telewizorem czy komputerem, o czym poinformowała dzieci Anna Zwardoń, dyrektor DOK-u.

Tadeusz Lubicki, instruktor ds. rekreacjij, przed rozpoczęciem konkurencji zachęcił podopiecznych z przedszkoli w Białobrzegach, Ludwikowie, Ciebłowic Dużych do skandowania okrzyku przyświecającego od lat tego typu imprezie „Nie sukces i sława, a wspólna zabawa!”. Atutem spartakiady w DOK-u jest to, że w niej nie ma przegranych są tylko wygrani. Wspólna zabawa (sztafeta zręcznościowa, slalom, biegi z piłką, rzuty piłeczkami-owocami do fartuszków, w które były ubrane panie opiekunki, czy wyścigi przedszkolanek na piłkach do skakania) sprawiła małym i dużym wiele radości. Zadania te uczyły dzieci zgodnego współdziałania w grupie, koncentracji i zachęcały do pracy nad własną formą i sprawnością. Kibicowanie swoim koleżankom i kolegom umilały wesołe przeboje o tematyce sportowej, które niosły się echem po całej dzielnicy Białobrzegów dzięki Sylwestrowi Lublinowi, który tego dnia wcielił się w rolę dyskdżokeja. Niespodzianką dla małych gości był występ grupy teatralnej „Czary Mary”. Uzdolnione teatralnie dzieci prezentując przedstawienie pt. „¦mieciosław Wielki mikro – czy makrowróg?” ostrzegały przedszkolaków przed konsekwencjami zaśmiecania naszej planety. Anna Zieja i Tadeusz Lubicki w ramach ogólnopolskiej akcji głośnego czytania zaprezentowali bajkę z książki „Opowiadania z morałem”. Dzieci uważnie słuchały historii o niegrzecznej Basi, która stała się dobrą dziewczynką i poprawnie odpowiedziały na wszystkie pytania nawiązujące do tekstu. Na małych gości czekał słodki poczęstunek.
Spartakiada została zakończona miłym akcentem wręczenia pamiątkowych dyplomów i wspaniałych upominków ufundowanych przez : Wójta Gminy Tomaszów – Pana Franciszka Szmigla, Polski Związek Wędkarski – Koło 32 „Wistom”, Państwa Elżbietę i Józefa WoĽniaków (Sklep zoologiczno – wędkarski AQUA), a także DOK.

Nagrodą dla Dyrekcji i Pracowników Dzielnicowego Ośrodka Kultury były słowa podziękowania ze strony przybyłych gości. Upominek – rękodzieło na ręce Anny Zwardoń wręczyła Anna Szymańska, dyrektor Publicznego Przedszkola w Ciebłowicach Dużych. Jednak największą radość organizatorom sprawił uśmiech na twarzach wszystkich przybyłych w tym dniu do DOK-u, przedszkolaków.